2015. augusztus 18., kedd

OSZK-ban, viharban

Szín: OSZK, VI. em., Színháztörténeti Tár
Dátum: 2015. július 8. kb. 16.30 - 16.50 perc között
Szereplők:
Olvasó
Könyvtáros(ok), Raktáros

Olvasó kissé bizonytalanul belép a terembe, kezében mappa, toll, papírok, Könyvtáros1 a pultban egy számítógépnél ül
  - Jó napot kívánok! - köszön Olvasó.
 Olvasó odalép a pulthoz, a könyvtárosnak odaadja az általános olvasóterembe szóló helyszámát, a könyvtáros mielőtt elvenné, szól:
 - Jó napot, ugye tudja, hogy csak 17.00 óráig vagyunk nyitva. Mindjárt zárunk.
 - Az alábbi kötetet szeretném használni, azaz megnézni, hogy hol található benne egy bizonyos szöveg. - mutatja Olvasó a papírt.
 - Jó, de biztos, hogy elég lesz 20 perc? Mindjárt zárunk.
 - Igen, csak ellenőrizni szeretném, hogy a dráma előtt vagy után található Toldy Ferenc szövege.
 - Jó, ezt töltse ki. A raktár már zárva van, de kihozom magának. Biztos elég lesz ennyi idő 5-ig?
Olvasó kitölti a papírt, majd keres magának egy ülőhelyet. Közben Könyvtáros1 a cédulával a kezében kimegy a teremből. Bejön Raktáros, odamegy a  pulthoz, ahol Könyvtáros2 ül, az ablak mellett. Kinéznek, megállapítják, hogy nagyon fúj a szél. A szél valóban felerősödik, rázza az ablakban lévő reluxát, szállnak a függönyök. Raktáros odamegy az ablakokhoz, becsukja őket, közben félhangosan mondja:
 - Mekkora vihar lesz itt. Hogy fúj a szél.
Közben visszajön Könyvtáros1, odaadja a könyvet Olvasónak, aki leül, és lapozgatni kezdi.
Könyvtáros1 és Könyvtáros2 beszélgetnek a viharról, hogy valóban ígérték, jó lesz egy kis enyhülés a nagy meleg után.
A vihar megérkezik, a szél fúj, kavarja a homokot, hallani, ahogy csavarja a fákat, hatalmas esőcseppek ütődnek az ablakhoz. Minden olvasó felfigyel a hangokra, fel-felnéz az ablakra. Könyvtárosok és Raktáros az ablakot nézik, további könyvtárosok jönnek be az olvasóterembe, és állapítják meg, hogy mekkora vihar van, és mennyire esik az eső. A bejövő könyvtárosok váltják egymást, láthatóan már készülődnek haza, táska a vállukon, kezükben esernyő. Félhangosan megvitatják Könyvtáros1 és Könyvtáros2, valamint Raktárossal, hogy mégsem indulnak most haza, megvárják a vihar végét.
Olvasó befejezi a munkát, visszaadja a könyvet, majd miközben megy ki a teremből, hallja Könyvtáros1-et.
 - Ma extra nyitva tartás, tovább vagyunk nyitva, még lehet maradni.

Hát, kb. így éltem meg a július eleji hatalmas vihart az OSZK-ban, az ablakokon nem lehetett látni a szemben lévő Tabánból semmit. Hazafelé a Palota úton egy kandeláberre rádőlt fa mellett tekertem, a Váralja utcában a kitört fa elfoglalta az úttestet, kerültem, a Dózsa György út-Palota út kereszteződésében hatalmas pocsolyán, a Várkert Bazár előtt az úttest közepéig érő tócsán, a városban letört fagallyakon hajtottam keresztül, letört ágakat kerültem ki.

2015. augusztus 14., péntek

Hercules villa

A Hercules villáról eddig mindig csak hallottam, a férjem egyszer volt ott, de bemenni akkor sem tudott. Kerestük a neten, előkerült a rendszerváltás előtti, múzeumokat felsoroló kiadványban, de semmi hír. Aztán egyszer véletlen épp arra tekertünk, megláttuk az ajtaján a papírt, hogy okt. 25-ig vasárnaponként 11.00 és 13.00 között látogatható. Hát, nem épp a legideálisabb időpont, de majd elmegyünk. Előtte egy újabb kutatás a neten, hogy mi is a pontos címe, és meglepődés, mert (a Google találati listája szerinti sorrendben):
  1. a Wikipédián saját szócikke van, aszerint 2007 óta zárva, felújítását tervezik
  2. a Budapesti Történeti Múzeum oldala szerint csak előzetes bejelentkezéssel, csoportoknak látogatható
  3. a museum.hu adatbázisa szerint egész évben zárva, kizárólag idegenvezetéssel látogatható 
  4. Óbuda honlapja az Aquincumi Múzeumhoz irányít, ahol semmi nincs róla a kiállítások és a társintézmények között; az oldal keresőjét használva pedig történeti cikkek, valamint a kiállításokat bemutató írások jelennek meg
  5. az Irány Magyarország! oldala szerint keddtől vasárnapig a szokásos múzeumi nyitva tartás szerint látogatható
  6. a BudapesCity.org oldalán a Wikipedia szócikkével majdnem teljesen megegyező szöveg szerepel, pár képpel. A szövegben külön bekezdésben, üres sorokkal kiemelve: "Nyitva tartás: április 15-től október 31-ig (10-től 17 óráig)" Majd a szöveg végén: "Eredeti formájában utoljára 2007 júniusában volt megtekinthető, (akkor is csak hét végén), azóta zárva tart, felújítását tervezik."
    Szóval akkor most nyitva vagy sem? És ha nyitva, akkor mely napokon? 
  7. az Utazz itthon adatai szerint "április 15 - október 31 : kizárólag előzetes bejelentkezés alapján, csoportosan (min. 10 fő), idegenvezetéssel egybekötve látogatható!" Az oldalon feltüntetve az utolsó frissítés időpontja (2012. jan. 25.), valamint az adat forrása (aquincum.hu - nem link, hanem szövegesen). 
  8. a Budapest.com angol nyelvű oldalán a cím és egy telefonszám szerepel, emellett egy mozaikrészletet ábrázoló fénykép. A galériában a történeti múzeum várbeli épületéről szerepelnek fényképek, míg az oldal alján egy Google-térkép, rajta bejelölve a csepeli Meggyfa utca.
Az Aquincumi Múzeum a Google találati listájában oldalt, a térképről kiemelve, valamint a találati listában a 2. tétel után a képtalálatok alatt, csak egy linkkel, címmel és az értékelésekkel, de kiemelt szöveg nélkül jelenik meg. pedig a lényeg azon az oldalon van, sok-sok kattintás után:
  • az Aquincumi Múzeum Római emlékek menüpontjában a térképre kattintva megjelenik a villa leírása, és a valóság: "A Hercules villa 2015. április 12-től október 25-ig látogatható vasárnaponként 11 és 13 óra között." 
Szóval egy jó meleg augusztusi napon nemcsak kívülről, hanem közelebbről is megnéztük Hercules villát.
Megkopott, mára már olvashatatlan műkő térkép és jelmagyarázat a bejáratnál. Pár lépcsőfok után diófa által széttört, faragott szarkofág, további mohos szarkofágok félig a földbe süllyesztve. Egykor betonnal kitöltött, ma összetört betondarabokkal vegyes kövek a földön. Üveg-beton építmények az elgazosodott, de láthatóan nemrég kitakarított kertben. Linóleummal borított küszöb vezet az iskola alatti helyiségbe, ahol betonnal kiöntött mozaikok, valamint egy plexiből épített makett látható a poros vitrinben. A falakon a mozaikok feltételezett, kiegészített rajza, felirat nélkül. Pókháló a vaskorlát rései között és a sarkokban. Graffiti a védőépület oldalán és a betonkerítésen. Gyomok a falmaradványok által körbefogott kis udvarokon.

Belépő: nem volt, idegenvezetés sem, feliratok szintén nem.
Látogatók: páran.
Lehetőség: rengeteg.

Kicsit a Fürdőmúzeum és a Flórián téri aluljáró jutott eszembe. Ki lehetne jól alakítani, rövid feliratokkal elmagyarázni mit is látunk, kiegészítések, makettek, vagy akár egy szemétszedés, gazolás és máris egy remek szabadtéri múzeum lenne. Ez utóbbihoz még pénz sem kellene: lelkes önkéntesek, esetleg közösségi szolgálatos diákok, közfoglalkoztatottak, a vállalatok társadalmi felelősségvállalása jegyében önkéntes munkát végzők.

Remélem, ha egyszer felújítják a Hercules villát, megmaradnak a beton védőépületek, mert érdekes kontrasztot alkotnak a romokkal, és lassan már szintén történeti értékük lesz.

2015. július 31., péntek

Az első vándorgyűlés...

amikor
  • szabadságot vettem ki
  • magam fizettem a részvételem
  • nem csak az odaúton, hanem a városon, Szolnokon belül is használtuk a bicikliket
  • bár volt 0. nap, de nem voltunk ott
  • kedden még dolgoztam, csak utána indultunk el biciklivel
  • nem Bellával tekertem
  • találkoztam volt munkatársaimmal
  • nem voltunk egy könyvtárlátogatáson sem
  • nem egyeztettem előre, milyen előadáson veszek részt
  • a délelőtti szekcióban kb. minden szekcióban csak egy 1 előadást hallgattam meg
  • a szokásos mongúzon kívül más repiajándékot nem hoztunk haza (kivéve, ami a konferenciacsomagban alapból benne volt)
  • az útvonalat nem Painttel rajzoltam, hanem a GMaps útvonaltervezőjével.
Az ötödik vándorgyűlés, amikor
  • biciklivel tekertünk helyszínre.
Az idei útvonalunk, kényelmes városnézős, előtte dolgozós szakaszokkal:

2015. június 22., hétfő

A nürnbergi városi könyvtár előtere

... turista szemmel menedéket nyújt az eső elől.
... könyvtáros szemmel sok érdekességet rejt:
  • önkiszolgáló kölcsönzőpult, mellette
    • automata a késedelmi díjak befizetéséhez
    • polc az előjegyzett, raktárból kikért könyveknek (a polc rendezőelve az olvasójegy utolsó 4 számjegye, a könyvekben cédula, és az önkiszolgáló pultnál rögtön kölcsönözhető is)
  • a bejárat mellett, akadálymentesen, babakocsival is megközelíthető előtér, ahol könyvvisszaadó automata üzemel
  • délutánonként nyitva tartó tanulószoba, ovális asztalokkal, asztalonként 6-8 székkel
    • körben a polcokon szótárak, lexikonok, azaz a kézikönyvtári állomány....
    • ültek benne nyugdíjasok, középiskolások, tartott benne nyelvórát az egyik egyetemista, szóval használták és olyan igazi harmadik hely volt
  • ingyenes, önkiszolgáló csomagmegőrző szekrények 2 féle méretben: nagyobb, amibe akár kabát is belefér, fölötte kisebb, kézitáskáknak.
  • ajándék, elvihető szőlőcukor a pulton, a könyvtár logójával ellátva

2015. május 21., csütörtök

8 év versus 8 hónap

8 évig dolgoztam egy munkahelyen, könyvtárosként.
8 hónapja dolgozom egy másik munkahelyen, ahol csak alkalmazom a könyvtáros ismereteket, de nem vagyok könyvtáros.
A munkahellyel nem csak munkakört, hanem várost is váltottam, ennek ellenére ez alatt a 8 hónap alatt többször hitték azt, hogy nem váltottam, és futottam össze olyannal, akit az előző helyről ismerek:
  • törzsolvasót láttam sétálni a járdán
  • oktatóval - akit az MTMT kapcsán ismerek - futottam össze a bicikliúton
  • volt hallgatóimmal találkoztam könyvtári ruhatárban (annyira akkor mégsem volt haszontalan a könyvtárhasználat óra, amit tartottam nekik :-)
  • megkérdezték, hogy ki foglalkozik egy szintén elment kolléga helyett egy területtel (nem tudom, mert ő dolgozott ott tovább, 8 nappal)
  • gratuláltak nekem, mert a volt munkahelyem díjat kapott
  • megkérdezték mi újság ott

2015. április 21., kedd

Könyvtárosok múzeumban

A múzeumokban vannak könyvtárosok, évfordulós, életrajzi kiállításon szintén szerepelnek könyvtárosként is dolgozó személyek, könyvtárosok, a könyvtárak rendszeresen kölcsönöznek kiállítási tárgyakat múzeumoknak, és akár még folytatni is lehetne a sort.
Legutóbb azonban egy ezektől eltérő módon találkoztunk egy, még élő könyvtárossal egy tárlaton. És nem is  látogatóként futottunk össze vele.
A kecskeméti Cifrapalotában a Piaristák Kecskeméten című kiállításon. A múzeum honlapján található ismertetés szerint:
Pontosan 300 évvel ezelőtt, 1715 januárjában érkeztek Kecskemétre az első piarista szerzetesek azzal a céllal, hogy iskolát nyissanak a városban, és katolikus gimnáziumi oktatást és nevelést nyújtsanak a város és a környék lakói számára. Ezt a szolgálatot az időkhöz és körülményekhez alkalmazkodva azóta is végzik. Ha szükség volt rá diákotthont, általános iskolát, óvodát nyitottak, ének- és zenekart, színjátszókört, cserkészcsapatot vezettek.

A Kecskeméti Katona József Múzeum és a Piarista Rend Magyar Tartománya gyűjteményei által közösen létrehozott kiállítás, amely 2015. január 30. és áprlis 12. között a Cifrapalotában látható, a piarista rend 300 éves kecskeméti múltján vezeti végig a látogatót.

A kiállítás bepillantást nyújt életükbe, tevékenységükbe, a rendház és templom ritkán látható műtárgyaiba és kincseibe. Bemutatja a rend alapítóját és jelképeit, amelyek évszázadok óta hozzátartoznak a városhoz.
Forrás: http://muzeum.kecskemet.hu/muzeumok/cifra.php
A kiállításon azonban szerepelnek a kecskeméti piarista iskola híres növendékei, köztük Mader Béla.
Részlet a listából: hamarosan
[még keresem a papírt, amire jegyzeteltem a pontos adatokat]


2015. március 27., péntek

Bella, a könyvtáros bicikli

Nemrég döbbentem rá, hogy 18 éve használom azt a biciklit, amit használok, azaz Bellát. Bella, mert így hívják azt az Arabella márkájú lila-fehér színű, nehéz acélvázas, használt német biciklit, amelyről szó van. Az egyik születésnapomra kaptam, és azóta sok mindent átéltünk már együtt, amelyek közül sok kapcsolódik könyvtárakhoz is:
  • az egyik nagygenerál alkalmával új külsőket kaptak a kerekei. Amikor ezeket megvettem, épp aznap lehetett megnézni a Juhász Gyula Városi Könyvtár, azaz akkor már Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ új épületét, úgyhogy az épületbejárást az új külsőkkel a vállamon tettem meg.
  • később többször parkolt a könyvtár biciklitárolójában, amíg kölcsönöztem vagy tanultam ott
  • néha mentem vele dolgozni (még városon belül) egy másik könyvtárba, és a nyári zárás idején a könyvtár ruhatárában parkolt
  • miután ingáztam a munkahelyemre, néha jött velem a vonaton, néha (tényleg csak egyszer-kétszer) pedig vonat helyett vele tekertem a munkahelyemre. De gyakoribb volt, hogy reggel a lakásunktól a pályaudvarig tekertem vele, majd este haza.
  • eltekertünk vele 4 MKE vándorgyűlésre
  • ebből az Egerbe tekerés során az útba eső könyvtárakkal lefotóztuk a bicikliket, így Bellát is
  • mentem vele kötelesválogatni az OSZK-ba
  • parkolt a gyorsliftnél, amíg kutattam az OSZK-ban
Emellett
  • rápakoltam, majd kihordtam vele 1100 db reklámújságot (kb. 55 kg) - ez csak lazán kapcsolódik, mivel a könyvtárosság néha kemény fizikai munka: raktárrendezés, dokumentummozgatás... Bár ott nem bicikli segít.